COVID-19

Załącznik 11

do Zarządzenia Dyrektora Nr 9/2020

z dnia 28.08.2020 r.

Procedura korzystania z biblioteki szkolnej

W okresie epidemii uczniowie, nie mogą sami wchodzić między regały i wyszukiwać książek i innych materiałów. Stosowne zapotrzebowanie składają u bibliotekarza, który wyszukuje książkę, materiał i przekazuje je uczniowi.

Podstawa prawna:

1. Rozporządzenie MEN z dnia 14 maja 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid – 19 (Dz.U. 2020 poz. 871).

2. Rozporządzenie MEN z dnia 14 maja 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid – 19 (Dz. U. 2020 poz. 872 i poz. 891).

3. Wytyczne GIS, MZ i Men dla szkół – konsultacje z nauczycielami w szkole.

4. Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii Covid – 19 w Polsce opracowane przez Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS, 28.04.2020. 5. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

6. Rekomendacje BN dotyczące funkcjonowania bibliotek podczas epidemii, stan na 8 sierpnia 2020 roku.

Postanowienia ogólne:

1. Bibliotekarz wykonując swoje obowiązki jest zobowiązany pracować w rękawiczkach. Ma obowiązek zakładania maseczki lub przyłbicy jako osłony nosa i ust.

2. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m). Zaleca się, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze), jeśli takie są wyznaczone.

3. Zapewnia się w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia (co najmniej raz na godzinę).

4. Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowe, poręcze, blaty,

5. W widocznym miejscu, np. przed wejściem do biblioteki, umieszczona zostaje informacja na temat zastosowanych środków bezpieczeństwa oraz zasad funkcjonowania biblioteki.

6. Maksymalna liczba odwiedzających (5 osób), mogących jednocześnie przebywać w czasie wypożyczeni w bibliotece szkolnej.

7. Ostatni użytkownik może wejść do biblioteki 30 minut przed zamknięciem.

8. Bibliotekarz na zajęciach z wychowawcą wyjaśnienia uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w bibliotece i dlaczego zostały wprowadzone.

9. Ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie do regałów.

10. Organizacja trybu pracy zostaje dostosowana do potrzeb uczniów i nauczycieli, którzy mają potrzebę korzystania z usług biblioteki szkolnej. Godziny otwarcia biblioteki dostosowane są do potrzeb czytelników.

11. W razie decyzji biblioteka przechodzi na zdalne nauczanie. Bibliotekarz wykonuje część obowiązków w formie pracy stacjonarnej za pomocą programu bibliotecznego Mol. Informacje przesyła bibliotekarz przez e-dziennik Librus lub platformę zdalnego nauczania (np. Teams)

12. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników lub uczniów, mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

REALIZACJA PRZYJMOWANIA I ZWROTÓW MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH PRZEZ NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA

W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece:

· na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby);

· tektura i papier – wirus jest aktywny do 48 godzin (dwie doby).

1. Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne, również czasopisma.

2. Ograniczony zostaje dostęp do czytelni oraz do księgozbioru i czasopism.

3. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.

4. Dołożyć wszelkich starań, aby stanowisko pracy bibliotekarza było czyste i higieniczne, szczególnie po zakończeniu pracy. Należy pamiętać o dezynfekcji powierzchni dotykowych, jak klawiatura i myszka, blat biurka.

5. Przyjęte książki powinny zostać odłożone do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki w magazynie, w innym pomieszczeniu bądź regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny – do 3 dni. Po tym okresie włączyć do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy stosować rękawiczki.

6. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające oraz nie należy naświetlać książek lampami UV.

7. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniach zamkniętych.

8. Jeżeli uczeń przebywający w bibliotece przejawia niepokojące objawy choroby,

powinien być niezwłocznie odizolowany w odrębnym, wyznaczonym pomieszczeniu a o zaistniałym fakcie należy poinformować przełożonego.

9. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie

kwarantanny na od 10 do 14 dni i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów,

z którymi pracownik miał kontakt.

10. Przynoszone przez czytelników książki będą odkładane na stół, specjalnie do tego przygotowany, z którego bibliotekarz będzie je sam odbierał. Należy pamiętać o dezynfekcji blatu po każdym czytelniku.

11. Zwracane książki można umieszczać w tym samym pomieszczeniu, w którym znajdują się książki do wypożyczenia, w sytuacji, gdy nie ma innej możliwości. Należy pamiętać, by odizolować i ograniczyć dostęp do tego miejsca tylko dla uprawnionych osób – pracowników biblioteki – oraz odpowiednio oznaczyć to miejsce. Zwracane egzemplarze mogą być również przechowywane w pudłach i torbach – można je ustawiać na podłodze.

12. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.

ORGANIZACJA PRACY SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

1. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i innych materiałów oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.

2. Zwrot do biblioteki szkolnej odbywać się będzie według planu każdy zostanie poinformowany, na którą godzinę ma przybyć do biblioteki, aby uniknąć grupowania się czytelników.

3. Do biblioteki szkolnej przychodzą tylko uczniowie zdrowi.

4. Przy wejściu każdy wchodzący do biblioteki obligatoryjnie dezynfekuje ręce.

5. Zwracane książki należy odłożyć na miejsce wskazane przez bibliotekarza.

6. Bibliotekarz powiadamia uczniów/rodziców przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o zaległych terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za książki (w razie zgubienia lub zniszczenia ).

7. W celu kierowania zapytań o książki lub wyjaśnienia spraw dotyczących wypożyczeń odbywać się będzie poprzez e-dziennik Librus.

8. Nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych książek (pomieszczenie, skrzynia, pudła, wyznaczone regały, itp.). Składowane książki muszą być oznaczone datą, w której zostały przyjęte, aby określić daty zgodnie z zalecanym terminem przechowywania zbiorów w kwarantannie, a następnie ich udostępniania.

Postanowienia końcowe:

1. Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem 31.08.2020 roku.

2. Procedury obowiązują do odwołania.

3. Procedury mogą ulec zmianie zgodnie z nowymi wytycznymi.