11 listopada Dzień Niepodległości i Święto Szkoły

11 listopada Dzień Niepodległości i Święto Szkoły

11 listopada Dzień Niepodległości i Święto Szkoły

Nieoczywiste, różnorodne, zaskakujące, mądre… To pierwsze komentarze dotyczące okolicznościowego spektaklu z okazji Święta Niepodległości, przygotowanego przez grupę utalentowanych artystycznie uczniów, harcerek i harcerzy uczęszczających do ZSL- T w Kluczborku.

Odzyskanie wolności przez Polskę po 123 latach niewoli to fenomen, który zdają się tłumaczyć w prosty sposób słowa ks. Jerzego Popiełuszki: „Człowieka można przemocą ugiąć, ale nie można go zniewolić”, stanowiące motto uroczystości, podczas której przypomniano, że o  wolność trzeba dbać, bo nie jest nam dana raz na zawsze. Przywołano słowa z książki „Wolność’44” Agnieszki Cubały: „Wolność stanowi wartość najwyższą. Jest fundamentem istnienia gwarantującym zachowanie godności i człowieczeństwa. Z myślą o jej odzyskaniu i ocaleniu dla przyszłych pokoleń powstańcy warszawscy 1 sierpnia 1944 roku chwycili za broń. Nie chcieli otrzymać wolności w podarunku, by wraz z „prezentem” nie narzucono im warunków sprzecznych z interesami państwa i narodu.”

Do wydarzeń z Powstania Warszawskiego nawiązywano podczas obchodów Święta Niepodległości w kluczborskim „Mechaniku”. Na podstawie wspomnień harcerki o pseudonimie Czyżyk (w rolę wcieliła się Maja) zainscenizowano epizod z pracy nastoletnich harcerek pomagających w zapewnianiu punktom sanitarnym i kuchniom żywności. Przypomniano również poruszającą historię związaną z działalnością Pogotowia Harcerskiego na podstawie opowieści nastoletniej sanitariuszki, ps. Małgosia Dębińska, o czteroletnim Jacusiu, którego mama zginęła pod gruzami zbombardowanego domu i nikt nie powiedział mu o śmierci matki, a nastoletnia dziewczyna opiekująca się nim tej nocy również nie zrobiła tego i udawała matkę malca (w role wcielili się: Malwina i mały Krzyś gościnnie występujący z młodzieżą). Uczniowie zaprezentowali na szkolnej scenie  jak doszło do napisania tekstu „Sanitariuszka Małgorzatka”, podczas powstania warszawskiego . Tę pogodną piosenkę do melodii Jana Markowskiego zachwycająco zaśpiewał  Antoni w hołdzie wszystkim sanitariuszkom i pielęgniarkom ratującym rannych powstańców (w rolę sanitariuszki wcieliła się Zuzia, żołnierzem o ps. Karnisz był Aleksander).

 W spektaklu nawiązano do działalności Marii Kownackiej (rola odegrana przez Julkę) związanej z wydawaniem pisemek dla dzieci: „Jewnutka” i „Dziennik dziecięcy” oraz teatrzyku kukiełkowego, tworzonych w czasie powstania warszawskiego. Harcerze i harcerki z naszej szkoły zorganizowali na wzór powstańczego teatrzyku kukiełkowego przedstawienie, prezentując ważne postaci Polaków zasłużonych dla polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego i Józefa Bema (patrona naszej szkoły od 1968 roku), z którymi prowadził wywiad Plastuś- plastelinowy ludzik wymyślony przez M. Kownacką. Kukiełkom użyczali głosu: Paulina, Tymek i Kacper.

W przedstawieniu pamiętaliśmy, że podczas walk największa grupa dzieci i młodzieży związana była z Harcerską Pocztą Polową. Przypomnieli o tym Michał- gościnnie występujący w „Sienku”. Michał wręczył kilka listów ze zdjęciami harcerzy- listonoszy na podstawie zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego oraz fragmenty wspomnień osób, które jako dzieci zajmowały się tym. Na koniec zostały zacytowane fragmenty przywoływanej książki A. Cubały prezentujące kobiecy punkt widzenia na temat powstania warszawskiego.

Społeczność naszej szkoły docenia wolność i dlatego staraliśmy się jak najpełniej okazać  radość z odzyskanej niepodległości. Podczas uroczystości wprowadziliśmy więc wesołe zabawy harcerskie, do których zaprosiliśmy publiczność. Przyjemny nastrój wprowadzały piosenki harcerskie: „Przebudzenie”, „Szara lilijka”, „Ogień”, „Testament”. Na osobne wspomnienie zasługuje piosenka pt. „Przysięga”, wg tekstu i muzyki Andrzeja Kołakowskiego, w profesjonalnym wykonaniu Weroniki. Piękną  oprawę muzyczną zapewniły Zuzia i Julka, z artyzmem grające na gitarach.  Można też powiedzieć, że świętowaliśmy podwójnie, bo obchodziliśmy równocześnie Święto Szkoły i dlatego przypominaliśmy sylwetkę generała Józefa Bema- patrona szkoły oraz odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Warto wspomnieć o epizodach, dopełniających całości. Rolę harcerzy- sanitariuszy odgrywanych przez Radka i Tymka, zabawie „Pole minowe” prowadzonej także przez Radka. Panią doktor we wcieleniu Leny oraz matki przedstawianej przez Ninę.  Postaci Niemców odgrywanych przez Karola i Matyldę oraz Tarasa i Władka jako Rosjan. Uroczą narratorką, prowadzącą całą uroczystość, była Zuzia. Obsługę nagłośnienia zapewnili : Mateusz i Bartosz. Gościnnie pojawił się też Grzegorz jako harcerz prowadzący zbiórkę naborową i zabranie rodziców przed wyjazdem na letni obóz harcerski. Serdeczne podziękowania kierujemy do Nadleśnictwa Kluczbork i Pana leśniczego, którzy ubogacili scenografię przedstawienia poprzez elementy przyrody, które mogliśmy przywieźć z lasu. Wdzięczni jesteśmy również ZHR w Kluczborku za harcerskie rekwizyty.

Wszystkim Polakom życzymy radosnego Święta Niepodległości.

Opiekunowie:

Anna Muzyka

Jerzy Muzyka

Dominika Jakubczyk