- Nie koncentruj się zbyt mocno na zagrożeniach związanych z aktualną sytuacją. Rób sobie przerwy w czytaniu, słuchaniu, oglądaniu informacji na ten pandemii. Sugerujemy angażowanie się wtedy w czynności, które przekierują uwagę np. zaplanuj ciekawe menu wielkanocne, zagraj w jakąś grę planszową z członkami rodziny, zrób wiosenne porządki itp.
- Angażuj się w realizację przyjemnych dla Ciebie aktywności przeczytaj zaległe książki, pooglądaj ciekawy film, zrób sobie domowe SPA lub zrelaksuj się w inny przyjemny dla Ciebie sposób.
- Poszukaj pozytywnych skutków ubocznych kryzysowej sytuacji np. poświęcanie większej uwagi rodzinie, poprawa relacji z innymi przy pomocy różnych komunikatorów czy możliwość zadbania o urodę w domowych warunkach.
- Wyszukuj także dobre informacje na temat wirusa np. liczbę ozdrowiałych, niską śmiertelność, a także o krajach, które dobrze radzą sobie z tą trudną sytuacją.
- Zachowaj naturalny rytm dnia – idź spać w swoich standardowych porach, codzienną aktywność dostosuj do możliwości, które daje aktualna sytuacja, posiłki jedz regularnie.
- Trudniejszych chwil nie zapijaj alkoholem czy innymi używkami. Mogą one złudnie rozwiązywać problem.
- Rozmawiaj z bliskimi, słuchaj ich uważnie, wspieraj w trudnych chwilach. Pomoc innym może być świetną metodą terapeutyczną dla nas samych.
- Rozmawiaj z rozsądnymi znajomymi, którzy dają poczucie spokoju i wytchnienia.
- Jeśli jesteś w kryzysie spowodowanej pandemią, nie miej do siebie o to pretensji, nie krytykuj się. Sytuacja jest nowa i każdy ma prawo do słabszych momentów.
- Jeżeli nie masz wsparcia wśród najbliższych, a bardzo go potrzebujesz skontaktuj się z naszym pedagogiem lub psychologiem (zawsze chętnie pomogą lub wesprą 😊).
Jak sobie radzić z lękiem przed pandemią?
- Jak można zrobić płyn antybakteryjny?
- Wiosenna przerwa świąteczna