Jak sobie radzić z lękiem przed pandemią?

Jak sobie radzić z lękiem przed pandemią?

Jak sobie radzić z lękiem przed pandemią?

  1. Nie koncentruj się zbyt mocno na zagrożeniach związanych z aktualną sytuacją. Rób sobie przerwy w czytaniu, słuchaniu, oglądaniu informacji na ten pandemii. Sugerujemy angażowanie się wtedy w czynności, które przekierują uwagę np. zaplanuj ciekawe menu wielkanocne, zagraj w jakąś grę planszową z członkami rodziny, zrób wiosenne porządki itp.
  2. Angażuj się w realizację przyjemnych dla Ciebie aktywności przeczytaj zaległe książki, pooglądaj ciekawy film, zrób sobie domowe SPA lub zrelaksuj się w inny przyjemny dla Ciebie sposób.
  3. Poszukaj pozytywnych skutków ubocznych kryzysowej sytuacji np. poświęcanie większej uwagi rodzinie, poprawa relacji z innymi przy pomocy różnych komunikatorów czy możliwość zadbania o urodę w domowych warunkach.
  4. Wyszukuj także dobre informacje na temat wirusa np. liczbę ozdrowiałych, niską śmiertelność, a także o krajach, które dobrze radzą sobie z tą trudną sytuacją.
  5. Zachowaj naturalny rytm dnia – idź spać w swoich standardowych porach, codzienną aktywność dostosuj do możliwości, które daje aktualna sytuacja, posiłki jedz regularnie.
  6. Trudniejszych chwil nie zapijaj alkoholem czy innymi używkami. Mogą one złudnie rozwiązywać problem.
  7. Rozmawiaj z bliskimi, słuchaj ich uważnie, wspieraj w trudnych chwilach. Pomoc innym może być świetną metodą terapeutyczną dla nas samych.
  8. Rozmawiaj z rozsądnymi znajomymi, którzy dają poczucie spokoju i wytchnienia.
  9. Jeśli jesteś w kryzysie spowodowanej pandemią, nie miej do siebie o to pretensji, nie krytykuj się. Sytuacja jest nowa i każdy ma prawo do słabszych momentów.
  10. Jeżeli nie masz wsparcia wśród najbliższych, a bardzo go potrzebujesz skontaktuj się z naszym pedagogiem lub psychologiem (zawsze chętnie pomogą lub wesprą 😊).