ZSL-T partnerem Mistrzostw w Szachach Szybkich na WIPiL

ZSL-T partnerem Mistrzostw w Szachach Szybkich na WIPiL

ZSL-T partnerem Mistrzostw w Szachach Szybkich na WIPiL

W dniu 21.04.2018 r. w Łączniku Politechniki Opolskiej odbyły się Mistrzostwa w Szachach Szybkich o puchar Dziekana Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki. Zespół Szkół Licealno-Technicznych z Kluczborka w ramach realizowanej umowy o współpracy z Wydziałem oraz Akademia Szachowa ?RODŁO? z Opola byli partnerami Mistrzostw.

Dla Mistrzostw pozyskane zostały patronaty honorowe: Sekretarza Generalnego Polskiego Związku Szachowego w Warszawie, Prezydenta Miasta Opole Arkadiusza Wiśniewskiego oraz JM Rektora Politechniki Opolskiej. Ponadto informacja dotycząca Mistrzostw została umieszczona w kalendarium Urzędu Miasta Opole oraz na wielu portalach internetowych (m.in. www.chessarbiter.comwww.pzszach.plwww.ozszach.plwww.po.opole.plhttp://wipil.po.opole.pl/).

Podczas Mistrzostw zostało rozegranych 9 rund w systemie szwajcarskim. Do zawodów przystąpiło 94 zawodników, reprezentujących 6 federacji (Polska, Indie, Białoruś, Turcja, Ukraina, Portugalia). Wśród zawodników, aż 49 osób stanowili gracze posiadający ranking FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa, Fédération Internationale des Échecs). W Mistrzostwach brali udział profesjonaliści, jak i sympatycy gry w szachy. Wśród zawodników byli m.in.: mistrz FIDE (MK), mistrz krajowy (M), kandydaci na mistrzów krajowych (K), zawodnicy z kategoriami I-V oraz zawodnicy nie posiadający kategorii szachowej. Średni ranking turnieju wynosił 1400.

Zawodników swoją obecnością mocno wspierali i dopingowali: JM Rektor Politechniki Opolskiej – prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf, Waldemar Taboła – sekretarz generalny Polskiego Związku Szachowego z Warszawy, dr hab. inż. Waldemar Skomudek, prof. PO – Dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki, dr hab. inż. Katarzyna Hys, prof. PO – koordynator Mistrzostw, dr Aleksandra Żurawska Prodziekan ds. współpracy i rozwoju, dr Anida Stanik-Besler Prodziekan ds. dydaktyki oraz dr Marcel Hys koordynator projektu – reprezentujący środowisko szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.
Ponadto, w trakcie trwania Mistrzostw zawodnikom bacznie przyglądali się: sędzia główny Marcin Taboła, sędziowie w randze asystenta – Katarzyna Poznańska oraz Katarzyna Herok.

Zapowiedzi oraz relacje z Mistrzostw ukazały się wielokrotnie na łamach NTO (23.04.2018, 09.04.2018, 16.04.2018, 21 – 22.04.2018), w Radio Opole, TVP3 oraz na portalach internetowych tych stacji
(m.in. http://www.nto.pl/?/szachowe-szalenstwo-na-politechnice-op?/http://radio.opole.pl/102,234583,turniej-szachy-i-politechn? , http://radio.opole.pl/130,233751,szachy-i-politechnika-lacz?https://opole.tvp.pl/?/szachy-i-politechnika-lacza-pokoleni?).

Tabela wyników Mistrzostw w Szachach Szybkich o puchar Dziekana WIPiL.

W poszczególnych kategoriach wygrali zastępujący zawodnicy:
Klasyfikacja generalna:
1. Paweł Kowalczyk – „Wieża” Pęgów
2. Oskar Ogłaza – UKS „Rodło” Opole
3. Kosma Pacan-Milej – UKS „Rodło” Opole
Klasyfikacja U14:
1. Jakub Herwy – AZS Mikołów
2. Weronika Zabrzańska – UKS „Hetman Koronny” Trzebinia
3. Igor Zaborski – KS „Roszada” Żory
Klasyfikacja U10:
1. Mateusz Rząsa – UKS „Gekon” Nysa
2. Nguyen Doan Quoc Anh – Opole
3. Dawid Ogłaza – UKS „Rodło Opole
Wyróżnienia i nagrody specjalne:
Najlepszy do rankingu 2000: Mateusz Hasterok – „Strzelec” Strzelce Opolskie
Najlepszy do rankingu 1600: Nikodem Bialik – UKS „Rodło Opole
Najlepszy reprezentant Środowiska akademickiego: Sebastian Ochman – Uniwersytet Wrocławski
Najlepszy zawodnik amatorski: Robert Pakos
Najstarszy zawodnik: Jan Nowakowski – 74 lata
Najmłodszy zawodnik: Maciej Kondziela – 7 lat

dr Marcel Hys