„Motyle w brzuchu” wiosną uwolnione w kluczborskim ZSL-T …

„Motyle w brzuchu” wiosną uwolnione w kluczborskim ZSL-T …

„Motyle w brzuchu” wiosną uwolnione w kluczborskim ZSL-T …

Podczas wygłaszania wiersza „Pyłem księżycowym” K. I. Gałczyńskiego: „Świat zatrzymał się i zadziała się magia. Słychać było ciszę, w której ludzie zasłuchali się w słowa poezji wypowiadane przez recytatora”…

„Motylki w brzuchu” to poetyckie określenie pewnego rodzaju ekscytacji, która towarzyszy człowiekowi najczęściej wtedy, gdy jest zakochany. Jak opisać to uczucie? Można to uczynić językiem poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Uczniowie z Ukrainy poetycko zainspirowani  wierszem „Pyłem księżycowym” stworzyli liryczną opowieść o spotkaniu zakochanych i podczas wydarzenia czytelniczego, poświęconego tematowi miłości, przedstawili szkolnej społeczności nastrojowy spektakl. Kiedy Andrii recytował to świat zatrzymał się i zadziała się magia. „Słychać  było ciszę”, w której ludzie zasłuchali się w słowa poezji wypowiadane przez recytatora. Wydawało się, że delikatne, poetyckie motyle wyfrunęły  z „Listu jeńca” , wiersza prezentowanego również przy tej okazji,
 z wykorzystaniem elementów teatru cieni. Tę szczególną atmosferę wyrazili w sposób niewerbalny Wiktoria i Aleks poprzez  emocjonalny taniec w rytm piosenki „Wyglądasz tak pięknie…”.

Skrzydła motyli mienią się różnymi odcieniami tak jak nastrój spotkania w szkolnej czytelni, ponieważ ukraińska młodzież odnalazła twórczy impuls także w repertuarze kabaretowym i zobrazowała miłosne relacje damsko- męskie w scence inspirowanej występem Kabaretu Moralnego Niepokoju pt. „100 uwag”.

Całości dopełniły piękne piosenki: „Motyle” Sylwii Grzeszczak oraz „Psalm dla ciebie..” Piotra Rubika w wykonaniu uczennic – Polek Pauliny i Agaty.

Opiekunowie wydarzenia:

Anna Muzyka

Jerzy Muzyka