…bo wspólne czytanie pozwala otworzyć się na drugiego człowieka

…bo wspólne czytanie pozwala otworzyć się na drugiego człowieka

…bo wspólne czytanie pozwala otworzyć się na drugiego człowieka

W ostatnim tygodniu listopada 2023 r.  w szkolnej czytelni miało miejsce wydarzenie czytelnicze pod hasłem:  „Dziady” cz. 2 Adama Mickiewicza – utwór sceniczny czy dzieło do czytania? W przygotowania zaangażowali się uczniowie z Ukrainy, którzy w ramach dodatkowych zajęć z języka polskiego dla uchodźców wojennych zastanawiali się nad tym zagadnieniem i postanowili zrealizować spektakl, podczas którego głośno czytali dzieło Mickiewicza. Towarzyszyła im koleżanka Weronika – Polka, z klasy trzeciej LO, która wcieliła się w rolę pani bibliotekarki inspirującej młodzież do działań na rzecz rozwoju czytelnictwa, bo wspólne czytanie pozwala otworzyć się na drugiego człowieka. Książka może dać wytchnienie od makabry wojny i nadzieję, że proste zasady moralne zawsze pozostaną ważne dla ludzi, a  niewłaściwe zachowania należy piętnować, bo: „Kto nie był ni razu człowiekiem,/ Temu człowiek nic nie pomoże”. W utworze Mickiewicza Guślarz przywoływał dusze zmarłych, zanim to nastąpiło podczas inscenizacji w ZSL- T, przybył duch Mickiewicza, by przeprowadzić quiz z wiedzy o II. cz. „Dziadów” wśród zgromadzonej publiczności. Na zakończenie odśpiewano urodzinowe 100-lat dla uczennicy Natalii z Ukrainy. Był również torcik. W te urodzinowe życzenia aktywnie włączył się nasz Pan Dyrektor Piotr Sitnik, ubogacając je poprzez odśpiewanie tradycyjnej ukraińskiej piosenki: „Mnohaya lita” („Mnogich lat”), co spotkało się z ciepłą reakcją młodzieży. Spektakl przedstawiany był pięciokrotnie.

Anna Muzyka